Ohřejeme mléko v hrnci. Ve větší míse si připravíme mouku, sůl a doprostřed uděláme důlek. Do něho nasypeme droždí. Zasypeme to cukrem a zalijeme asi 200 ml teplého mléka. Pořádně promícháme a necháme na teplém místě vzejít kvásek.
2. Necháme vykynout
Asi po 10 minutách přidáme do těsta olej, jablečné pyré, citrónovou kůru, mleté ořechy a zbytek mléka (lžíci si nechte ještě na potírání). Těsto rukama zpracujeme, zakryjeme ho utěrkou a necháme kynout 40 minut na teplém místě. Klidně na topení.
3. Buďte kreativní
Z těsta rozvalujeme „hady“ a pleteme jidášky. Uzly, esíčka, copy.
4. Smícháme mléko a rum
Upletené jidášky dáme na plech s pečícím papírem, přikryjeme utěrkou a necháme ještě 15 minut nakynout. Mezitím si rozehřejeme troubu na 220°. Potřeme jidášky směsí mléka a rumu.
5. Pečeme dozlatova
Pečeme dozlatova, já jsem je pekla kolem 10 minut, ale záleží na troubě.
6. Dosladíme medem
Jidášky nejsou sladké, jedí se polité agávovým sirupem, nebo pomazané medem.