Předehřejeme si troubu na 180 stupňů a připravíme si formu o průměru okolo 25 cm vyloženou
pečícím papírem a vymazanou máslem.
2. Vypracujeme těsto
Hladkou mouku smícháme s 60 g cukru a špetkou soli.
Přidáme vajíčko a 70 g másla a vypracujeme hladké nelepivé těsto. Jablka oloupeme, zbavíme
jádřince a pokrájíme na větší měsíčky.
3. Připravíme si karamel a jablka
Do hlubší pánve nasypeme zbylých 90 g cukru a na mírném
ohni ho zahříváme, dokud se zcela nerozpustí a nevytvoří hnědý karamel. Když je karamel hotový,
přidáme zbylých 20 g másla a mícháme, dokud se máslo zcela nerozpustí a nevznikne hladká
karamelová omáčka. Mezi tím si podélně rozkrojíme lusk, vydlabeme z něj semínka a přidáme je i
společně s luskem ke karamelu. V tomto okamžiku přidáme také pokrájená jablka, řádně
promícháme a necháme 2 minuty probublávat. Stáhneme z plotny a všechny jablka i s veškerým
karamelem přelijeme do dortové formy.
4. Jablka zakryjeme těstem
Těsto vyválíme do kola trochu většího, než je naše forma,
poté ho opatrně přesuneme do dortové formy, okraje lehce stlačíme dolů a zahrneme pod jablka.
5. A dáme péct
Těsto propícháme párkrát vidličkou a pečeme v předehřáté troubě 20-25 minut či dokud nezezlátne.
6. Opatrně vyklopíme z formy a servírujeme
Když je koláč upečený, vyndáme ho z trouby a necháme 5 minut odpočinout. Poté opatrně uvolníme
okraje těsta od formy nožem. Formu přiklopíme talířem a koláč obrátíme. Podáváme ještě horké
s vanilkovou zmrzlinou.