0
K pokladně

Trdelník

Trdelník

Délka přípravy

Do dvou hodin

Počet porcí

1 porce

Náročnost

Hodnocení

Ingredience

500 g Hladká mouka
42 g Droždí
3 lžíce Cukr moučka
80 g Máslo
2 balení Vanilkový cukr
2 balení Skořicový cukr
1 balení Alobal na gril

Postup přípravy

1. Příprava kvásku

Nejprve v hrníčku ohřejte mléko a do něj rozdrobte kostku droždí. Poté do něj zamíchejte 1 lžíci moučkového cukru, a nakonec vše zasypte lžící mouky. Přikryjte utěrkou a nechte 10 minut odpočinout.

2. Příprava těsta

Mezitím si do hlubší mísy prosejte mouku a špetku soli. Doprostřed udělejte důlek a do něj nalijte připravený kvásek. Přidejte zbylé 2 lžíce cukru, změklé máslo a 2 žloutky. Vařečkou, nebo hákem v robotu promíchejte všechny ingredience a vypracujte hladké a nelepivé těsto. Mísu s těstem zakryjte utěrkou a nechejte vykynout na teplém místě 1 hodinu.

3. Příprava ruliček

Než těsto vykyne, tak si připravte potřeby na pečení. Srolujte časopis do ruličky a svažte ho na dvou místech tak, aby držel. Potom jej zamotejte do alobalu. Vznikne vám role, na kterou potom těsto budete moci namotat.

4. Namotejte těsto na ruličky

Vykynuté těsto si rozválejte na pomoučenou plochu na tloušťku 3 mm. Těsto nařežte na dlouhé pruhy o tloušťce 1,5 cm. Proužky těsta namotejte jako trubičky na připravené ruličky. Můžete použít i lahve od piva, dřevěný váleček, nebo zavařovačky. Namotané těsto pomažte rozpuštěným máslem a obalte ve skořicovém a vanilkovém cukru.

5. Nechte dokynout a pečte

Ruličky dejte ideálně na vršek hlubšího plechu, nebo zapékací mísy tak, aby byly opřené o okraje a trdelníky byly ve vzduchu. Nechejte trdelníky ještě 15 minut dokynout a poté pečte v rozehřáté troubě 10-15 minut na 175° dozlatova. Servírujte ještě teplé.  

Nakupte potřebné ingredience

Hladká mouka (500 g)

Droždí (42 g)

Cukr moučka (3 lžíce)

Máslo (80 g)

Vanilkový cukr (2balení)

Skořicový cukr (2balení)

Alobal na gril (1balení)