Do dvou hodin
1 porce
Vzpomínáte na fronty, které se ve školní jídelně stály na buchtičky se šodó? Děti tuhle baštu zbožňují dodnes a my pro vás máme tip, jak je doma vymazlit za použití těch nejkvalitnějších ingrediencí. Pojďme na to, ať se raubíři olizují až za ušima.
Droždí rozdrolte v misce a zasypte 15 g cukru. Zlehka promíchejte a nechte odpočívat.Během zhruba 15 minut se droždí s cukrem zcela rozpustí a začne nabývat. Tento proces je mnohem rychlejší v teplých dnech. Pokud je chladněji, může se vám nejprve zdát, že se nic neděje – po chvíli ale uvidíte, jak se droždí začíná rozpouštět. Do aktivovaného droždí s cukrem přidejte mouku, 100 g vlažného mléka a sůl, důkladně rozmíchejte a nechte vzejít kvásek.
Do mísy od robotu prosejte obě mouky a promíchejte se špetkou soli, skořicí a vanilkou. Přidejte povolené máslo, zakysanou smetanu, povolený med a kvásek. Těsto začněte míchat pomocí stěrky a jakmile se začne pojit, přesuňte jej do robotu, popř. dále zpracujte stěrkou nebo vařečkou.
Použijte nástavec typu hák a nechte robot vypracovat hladké měkké, a ne příliš lepivé těsto – bude to trvat cca 10 minut. Pokud by se vám zdálo příliš tuhé, přidávejte po lžících mléko. Pokud by vám naopak přišlo příliš lepivé, přidejte lžíci mouky. Poté přesuňte těsto do velké moukou lehce vysypané mísy a přikryté jej nechejte kynout asi 70–90 minut na teplém místě.
Pekáč nebo jinou pečicí nádobu na koláč vymažte máslem. Těsto si rozdělte na kousky o hmotnosti cca 40 g. Každou část zpracujte rukama na kulatý hladký bochánek a vložte jej do pečicí nádoby. Buchtičky skládejte těsně vedle sebe a jejich boční strany také potírejte rozpuštěným máslem nebo olejem. Plný pekáč přikryjte utěrkou a nechte dokynout asi 20 minut.
Poté buchtičky potřete rozšlehaným vejce a pečte v troubě předehřáté na 175 °C asi 20 minut. Poté teplotu snižte na 160 °C a nechte dopéct dalších zhruba 25 minut. Zda je těsto uvnitř hotové otestujte vpíchnutím špejle. Případně nechte buchtičky "dojít" ve vypnuté troubě. Upečené buchtičky potřete seshora máslem.
Ve středním hrnci se silnějším dnem ohřívejte mléko spolu s vanilkou. Pokud použijete vanilkový lusk, zrníčka z něj vyškrábněte a dejte do mléka i s luskem, nechte takto cca 5 minut louhovat (mléko by nemělo vařit!). Poté mléko sceďte a vraťte zpět na plotnu.
V odměrném válci nebo misce prošlehejte společně žloutky, škrob a 100 g mléka. Tuto směs přilijte do horkého mléka a za stálého míchání metličkou vařte, dokud směs nezhoustne do konzistence omáčky. Pokud by se vám zdála i tak příliš řídká a raději byste konzistenci pudinku, můžete přidat 5-10 g škrobu, který však důkladně zavařte. Hotovou omáčku stáhněte z plotny.
Banány rozmixujte do podoby pyré a zapracujte je do omáčky. V případě potřeby přidejte více banánového pyré nebo doslaďte medem. Omáčku můžete nechat čistě vanilkovou nebo do její části vmíchat kakaový prášek či oblíbenou čokoládu.
Ještě horké buchtičky rozdělte na talíře, zlehka poprašte moučkovým cukrem (lze vynechat) a zalijte vanilkovou omáčkou nebo kombinací s čokoládovou omáčkou.
První tip: Dále můžete dozdobit mraženým lesním ovocem - to nechte při střední teplotě v hrnci se silnějším dnem povolit a ohřát. Nepřidávejte vodu.
Druhý tip: Můžete zdobit i čerstvým ovocem, jako jsou borůvky, jahody, maliny, ostružiny nebo rybíz. Zkusit můžete ale i např. banán, kiwi nebo kousky manga.
Zajímají vás další recepty pro miminka a zároveň chcete ušetřit peníze i čas? Přidejte se do klubu Benjamínek, a my vám budeme posílat pravidelnou inspiraci. Navíc dostanete další výhody: členské slevy (nejen) na dětské produkty, dopravu zdarma a možnost získat zpět až 5 % ceny každé objednávky. Členství je ZDARMA a přihlásit se můžete kliknutím zde.