Vína z Moravy, vína z Čech - vína,
kterým rozumíme
Podzim ve znamení vinobraní
Pokud hledáte měsíc v roce, který je vínu nejvíce nakloněný, tak je to jednoznačně září. Jeden z hlavních důvodů, proč tomu tak je, že se v tomto měsíci nejčastěji koná největší a nejoblíbenější vinařský svátek vinobraní. Víno a burčák tečou proudem, všude se zpívá, tancuje, konzumují se nejrůznější dobroty a panuje dobrá nálada až do večerních hodin. Jestli jste na vinobraní ještě nikdy nebyli, tak byste to měli rychle napravit, protože zážitek je to opravdu jedinečný. Příležitostí máte opravdu hodně, stačí si jen vybrat.
Vyberte si, kam vyrazíte na vinobraní
Každé vinobraní je tak trochu jiné a něčím zvláštní. Probíhají převážně na jižní Moravě, ale konají se i ve vinařských Čechách. Navštívit tak můžete velké akce, kde potkáte desetitisíce návštěvníků, jako například Pálavské vinobraní v Mikulově nebo Historické vinobraní ve Znojmě. Zavítat ale také můžete do menší obce, kde si vinobraní dělají místní vinaři hlavně pro sebe a blízké sousedy.
Otevřít, zakroužit, přivonět, poválet v ústech.
Víno, u kterého se budeme radovat a smát, toužit a milovat. Víno zrozené z kusu země, na které jsme všichni vyrostli, víno, kterému rozumíme.
To je život. Život jako víno.
Velkopavlovická podoblast
Vína z Velkopavlovické podoblasti
Vinice lemují cestu z Brna do Břeclavi. Severně u Hrušovan se daří Rulandskému šedému a Pálavě. Od Hustopečí po Velké Bílovice jsou půdy bohaté na hořčík, které tvoří jádro moravské produkce červeného vína. Doporučujeme Frankovku či Rulandské modré. Z okolí Přítlucké hory pochází skvělý Modrý Portugal a Ryzlink.
Velkopavlovická podoblast
- severní část vinařské oblasti Morava
- plocha s více než 4700 ha vinic
- 75 vinařských obcí
- známá také pro vína z Velkých Bílovic, Hustopečí či Bořetic
- součást okresů Brno-Venkov, Brno-Město, Vyškov, Břeclav a Hodonín
Nejlepší výběr
Mikulovská podoblast
Vína z Mikulovské podoblasti
Mikulovskou podoblast charakterizují vápencové půdy. Kolem Pálavy se jejich složení odráží ve svěží, minerální chuti tamního typického Ryzlinku vlašského. Doporučujeme i znamenité Chardonnay, z červených vín zas Rulandské modré. Na severním břehu nádrží Nové Mlýny se daří Tramínu červenému a Pálavě.
Mikulovská podoblast
- jih vinařské oblasti Morava
- plocha s více než 4400 ha vinic
- 30 vinařských obcí
- známá také pro vína z Valtic, Pavlova či z Novosedel
- součást okresů Břeclav a Brno-Venkov
Nejlepší výběr
Slovácká podoblast
Vína ze Slovácké podoblasti
Povodí Moravy se vyznačuje lehkou půdou, nízkou nadmořskou výškou a teplým počasím. To vede ke vzniku vín silného odrůdového charakteru. Doporučujeme Rulandské šedé, Frankovku či Zweigeltrebe. Podhůří Bílých Karpat na východě zase nabízí těžkou jílovitou půdu, kde se daří Chardonnay a dalším burgundským vínům.
Slovácká podoblast
- jih a východ vinařské oblasti Morava
- plocha s více než 4100 ha vinic
- 117 vinařských obcí
- známá také pro vína z Blatnice pod Sv. Antonínkem či Bzence
- součást okresů Hodonín, Uherské Hradiště, Břeclav, Zlín a Kroměříž