
Udělat správně šťavnatý hamburger nebo steak na grilu není žádná věda. Řezníci z naší řady Authentic Steak House vám poradí, jak na to. A pak už stačí jen vybrat, které (mleté) maso chcete. Nabídka je opravdu široká – máme v ní pětihvězdičkové hovězí z USA v nejvyšší kvalitě Beef Prime i skvělé české steaky od Martina Kloudy, stařené nasucho 45 či 60 dní.

České maso zralé k dokonalosti
Podlehněte řemeslu steaků a z nich namletého masa na burgery od mistra suchého zrání Martina Kloudy. České chovy má v merku a dobře ví, jak se o zvířata starají, čím je krmí a kde může čekat maso nejvyšší kvality. Steaky zpracovává s maximální finesou a rozvoz jsme s ním načasovali tak, že se k vám dostanou v momentě ideální zralosti po 45 nebo 60 dnech.
Garant kvality: Martin Klouda| Místo: Česko


Steaky z domoviny barbecue
Grilujte na světové úrovni se Steak Ambasadorem Markem Svobodou a jeho výběrem masa z Brazílie, Uruguaye a USA. Tajemství autentických amerických BBQ se naučil při školení Ambasadora US Beef v americkém Denveru. Dnes je u nás šíří jako Executive Chef a vedoucí Gastrostudia Bidfood. Steaky nechává zrát min. 40 dní mokrou cestou.
Garant kvality: Marek Svoboda| Místo: USA, Brazílie, Uruguay


bio steaky ze španělských farem
Vyzkoušejte jedinečné BIO hovězí, které si získalo srdce španělských milovníků masa. Stojí za ním trojice bratrů Camprubí z malebné farmy uprostřed Pyrenejí. Zvířata tráví celý život na pastvě a jsou dokrmována speciálně vybranou směsí bez GMO. Výsledkem je maso s vysokým obsahem blahodárné kyseliny linolové. Není divu, že zdejší chov má certifikaci BIO a IFS, která zaručuje nejvyšší možnou kvalitu. Maso zraje 14 dní mokrou cestou.
Garant kvality: bratři Camprubí| Místo: Španělsko


Michelinské hovězí z Irska
Chopte se příležitosti, jaká se jen tak nevidí, a dopřejte si irské BIO hovězí, které servírují michelinské restaurace. Dobytek v Irsku může díky tamnímu klimatu trávit většinu života na pastvách a kvalita jeho masa nemá na světě obdoby. To naše zraje do křehka mokrou cestou 21 dní a za prvotřídní kvalitu ručí Marek Svoboda.
Garant kvality: Marek Svoboda| Místo: Irsko

Bezchybný steak snadno a rychle
Základní příprava masa
Maso s předstihem vyndejte z ledničky, aby mělo čas vychladnout na pokojovou teplotu. Těsně před grilováním ho osušte a zlehka ho potřete olejem.
Základní příprava grilu
Gril důkladně očistěte a dostatečně rozpalte (nejméně na 210 °C), aby se steak rychle zatáhl a nevytekla z něj všechna šťáva. Než ho položíte na gril, můžete rošt ještě potřít olejem.
Správný stupeň propečení
Máte-li steak vysoký 3 cm, pro stupeň rare ho opékejte přibližně 2-3 minuty, pro stupeň medium 5-6 minut, a well done 8-10 minut. Časy jsou orientační.
Otáčení a odpočinek
Při otáčení položte maso na netknutou (rozpálenou) plochu. Steak obracejte kleštěmi a minutku věnujte i bočním stranám. Nakonec nechte maso 5-10 minut odpočívat. Chuťově se to opravdu vyplatí.

2 cesty zrání masa k chutnějšímu cíly

U hovězího masa platí, že čím déle zraje, tím je chutnější. Ve steacích se totiž uvolňují enzymy, svalová vlákna zkřehnou a získávají tu podmanivou chuť a vůni. Průměrná doba zrání trvá přibližně 45 dní. Zrát ale mohou i dvojnásobně dlouho. Steaky mohou zrát dvěma způsoby – nasucho a namokro. Suché variantě se říká staření – maso při ní týdny visí ve velkých kusech při teplotě 0,5–1 °C, a to za stálého proudění vzduchu. Ztratí cca 1/3 váhy, ale chuťově získá na intenzitě. Naproti tomu zrání namokro probíhá až po naporcování masa ve vakuových sáčcích. Je úspornější a maso při něm neztratí téměř žádnou váhu.
Jak na dokonalý steak

Tipy na recepty

Hovězí burger s avokádem a chilli majonézou

Hovězí steak s bylinkovým máslem a salátem

Vepřový tomahawk s pestem ze sušených rajčat

Hovězí flank steak s domácí bbq omáčkou
Jak udělat nejlepší hamburger

Maso je základ
Proto pro vás meleme přímo ze steakového masa – bez příměsí nebo dochucovadel. Čím vyzrálejší maso si koupíte, tím chutnější samo o sobě bude. A pak stačí jen sůl a pepř.
Jak připravit gril
Gril důkladně očistěte a dostatečně rozpalte. Rozhodující u burgerů je, kdy začnete jednotlivé ingredience grilovat, aby byly hotové ve stejný okamžik. Grilování na roštu nedoporučujeme.
Propečení a otáčení
Nebojte se udělat i vyšší masovou placku. Nezapomeňte ale doprostřed udělat malý důlek, aby se maso důkladně propeklo. Obracet jdou burgery nejlépe plochou naběračkou.
Bez čeho se pořádná grilovačka neobejde
Grilování není jen maso, ale spousta nezbytných maličkostí. Proto tu máme naše TOP lahůdky. Chuťové pohárky vám otevře směs koření Authentic od Krále bylinek. Mlsné jazýčky rozmazlí legendární hořčice od mnichů z kláštera Nový dvůr, zejména ta s meruňkami a medem. A na poctivé vytření talíře tu máme náš chleba. Grilovačka ovšem nemůže být bez piva Bizon. Jejich orosené letní speciály vám dovezeme vychlazené, jak se na řemeslné pivo sluší a patří.

Steaky
Tomahawk
Umístění: vysoký roštěnec
Charakteristika: křehký, šťavnatý rib eye s kostí
Příprava: na grilu
Luxusní rib eye steak s výraznou žeberní kostí, která připomíná topůrko tomahawku. Právě chuť z této kosti spolu s bohatým mramorováním mu dává neopakovatelný hovězí šmak a křehkou texturu.

Chuck roll
Umístění: přední část hřbetu
Charakteristika: prorostlejší, vyšší podíl mezisvalového tuku
Příprava: na grilu či pánvi
Výrazně mramorovaný steak bohatě prorostlý tukovými žilkami. Není vhodný na přípravu rare, skvěle si ho vychutnáte více propečený. Pochází z části hřbetu mezi krkem a vysokým roštěncem.

Chuck tender
Umístění: kulatá plec
Charakteristika: libové, křehké a šťavnaté
Příprava: pečení, dušení
Kulatá plec neboli přední falešná svíčková je jednou z nejlibovějších kousků hovězího. Jemná svalová vlákna jsou prorostlá sítí tenkých tukových žilek. Ty dodávají masu bohatou chuť a šťavnatou konzistenci.

Flank steak
Umístění: pupek, část spodních břišních svalů
Charakteristika: libové, mírně vláknité
Příprava: na grilu
Flank neboli pupek je libový plátek masa, které má delší svalová vlákna. Může být mírně tužší, proto jej doporučujeme při podávání krájet kolmo přes svalová vlákna, ideálně pod úhlem 45°.

Knuckle
Umístění: předek hovězí kýty
Charakteristika: libové, křehké
Příprava: pečení na grilu i pánvi, dušení
Všestranný kousek hovězí kýty z výjimečně libového masa. Zvládne ho připravit úplně každý. Nakrájený na kostičky se hodí k vaření, dušení i restování (třeba do asijských nudlí), ale vynikne i jako steak opečený na grilu či v troubě.

Eyeround steak
Umístění: zadní kýta
Charakteristika: extra libové
Příprava: grilování, pečení, dušení
Libový kousek hovězího s širokým využitím. Bez důkladné úpravy může být tužší, proto ho před jídlem nezapomeňte naklepat a naložit do marinády alespoň na 24 hodin, aby maso mohlo krásně zkřehnout.

Rump steak
Umístění: horní část kýty, květová špička
Charakteristika: libové s tenkými tukovými žilkami
Příprava: na grilu či pánvi
Nejlepší část zadního hovězího. Velmi chutné a libové maso, které má o něco výraznější chuť než třeba svíčková. Má tenkou vrstvu tuku, která by se před přípravou měla naříznout ve vzdálenosti asi 1 cm, aby se steak nekroutil.

Striploin steak
Umístění: nízký roštěnec
Charakteristika: libové s tukovým krytím na povrchu
Příprava: na grilu
Libovější steak s rovnoměrným mramorováním a tukovou vrstvou na povrchu, která mu dodává báječnou chuť. Proto ji při přípravě určitě neodstraňujte. Sval není u zvířete tolik aktivní, proto maso není příliš prorostlé, ale velmi jemné a chutné.

T-bone steak
Umístění: zadní část hřbetu
Charakteristika: s kostí, kombinace dvou mas - svíčková a nízký roštěnec
Příprava: rychlá tepelná úprava na grilu či pánvi
Ikona mezi steaky. T-Bone je složený ze dvou nejkvalitnějších a nejméně namáhaných svalových partií: svíčkové a nízkého roštěnce. Jméno získal podle kosti uprostřed ve tvaru písmene T.

Rib-eye steak
Umístění: vysoký roštěnec
Charakteristika: lehce prorostlý, křehký a šťavnatý
Příprava: na grilu
Král hovězích steaků z minimálně namáhaného svalu mezi podplečím a nízkým roštěncem – jeden z nejslavnějších steaků vůbec. Extra jemný a křehký s intenzivní chutí díky výraznému mramorování.
