Do dvou hodin
1 porce
Maso si vyndejte s dostatečným předstihem ven z lednice, aby získalo pokojovou teplotu. Zároveň steak vyndejte alespoň 30 min. pře začátkem přípravy z obalu.
Steak osolte a opepřete. Maso neumývejte!
Rozpálenou pánev potřete tukovou částí masa (popř. špekem) a opékejte postupně z obou stran – každé straně dejte zhruba 5 minut dle tloušťky steaku. Vepřové maso nesmí být uvnitř syrové. Ze začátku můžete pracovat při vyšší teplotě, po chvíli ji ale snižte, aby se maso nepřipálilo. Nezapomeňte steak opéct i ze stran, zejména ze strany tukové části.
Hotový tomahawk dejte stranou a nechte 5 minut odpočívat.
Omáčku si připravte ve stejné pánvi, kde jste připravovali steak. Jen pokud by se tuk z masa příliš přepálil, pánev vytřete a dejte do ní rozehřát lžíci přepuštěného másla nebo rostlinného oleje. V opačném případě pracujte s tukem z masa, na kterém restujte najemno nakrájenou šalotku nebo cibulku.
Asi po 1 minutě přidejte 1 lžičku hrubozrnné hořčice a orestujte.
Dále vše zalijte vývarem, smetanou a zlehka osolte. Nechte omáčku zhruba 3 minuty probublávat, dokud nezhoustne.
Omáčku rozmixujte dohladka a vraťte do pánve. Pokud nevlastníte mixér, který vytvoří dokonale hladkou omáčku, můžete ji propasírovat přes jemné sítko. Dochuťte solí, čerstvě mletým pepřem a kapkou citronové šťávy. V případě potřeby přidejte i více hořčice.
V rozpálené pánvi nasucho opékejte nadrobno nakrájenou slaninu nebo pancettu.
Jakmile je opečená do křupava, přidejte do pánve na kolečka nakrájenou šalotku nebo cibuli a pozvolna restujte dozlatova.
Dále přidejte omyté a na proužky nakrájené papriky.
Po asi 1 minutě přidejte i zelené fazolky - můžete podlít malým množstvím vývaru nebo vody a za stálého míchání nechat tekutinu zredukovat. Čerstvé fazolky můžete před restování krátce zblanšírovat - tedy vhodit do osolené vroucí vody, nechat 1 minutu vařit a poté scezené vložit do misky s ledovou vodou. Na pánvi pak stačí osušené fazolky zprudka opéct.
Restujte, dokud nejsou fazolky teplé a měkké na skus. Nakonec přidejte půlku stroužku utřeného česneku a krátce zarestujte, dokud se nerozvoní. Dochuťte solí a čerstvě mletým pepřem.
Brambory omyjte a celé i se slupkou uvařte do měkka.
Sceďte. Uvařené brambory opatrně oloupejte a vraťte je zpět do vysušeného hrnce.
Dále je třeba brambory rozšťouchat, nastrouhat na jemném struhadle nebo prolisovat. Málokdo má však lis na brambory, proto postačí důkladné rozšťouchání – dejte si však záležet, ať je kaše co nejjemnější. Přidejte máslo a brambory rozšťouhejte spolu s ním.
Pokud chcete mít pyré opravdu jemné, nyní jej můžete propasírovat přes jemné sítko a zbavit se tak i případných zbylých kousků brambor.
Mléko lehce ohřejte, přidejte k základu a hrnec vraťte na plotnu. Za stálého míchání metličkou zahřívejte, dokud nevznikne nadýchaná kaše. Dochuťte solí a muškátovým oříškem.
K servírování si můžete připravit i mladou mrkvičku. Tu je zlehka oškrábejte, omyjte a na pánvi na přepuštěném másle restujte na mírném ohni ze všech stran - pánev můžete přikrýt pokličkou, aby se mrkev zároveň podusila a změkla. Nakonec osolte, případně zakápněte medem.
Hotový steak můžete podávat vcelku nebo jej z části nakrájet na silnější plátky.
Steak podávejte s bramborovým pyré, zelenými fazolkami se slaninou a paprikou, mrkvičkami a hořčičnou omáčkou.