Časově náročný
1 porce
Nejprve si očistíme maso. Vezmeme si papírovou utěrku a roštěnec osušíme. Nemyjeme pod vodou. Maso dále odblaníme a svážeme do válečku, aby bylo po celé délce stejně vysoké a široké. Nebojte se poprosit v řeznictví o svázání.
Připravíme si marinádu ideálně ve food procesoru či mixéru. Potřebujeme 3 lžíce tamari, 3 lžíce rybí omáčky, 1 lžíci sirupu, 2 lžíce olivového oleje, 2 stonky citrónové trávy a 4 stroužky česneku. Rozmixováním nám vznikne pasta. Jestliže nemáte žádný přístroj, stačí utřít česnek a nasekat najemno citrónovou trávu. Marinádu vmasírujeme do masa a dáme do lednice alespoň na 1 hodinu. Čím déle, tím lépe.
Marinované maso vyndáme z lednice a necháme v pokojové teplotě cca 30 minut. Mezitím si předehřejeme troubu na 115 °C (horkovzduch).
Rozpálíme si pánev s kapkou řepkového oleje. Maso osolíme (2 lžičky) a zprudka opečeme ze všech stran i boků dohněda.
Do prostředku masa zapíchneme teploměr a budeme hlídat, dokud teplota nedosáhne 56 °C. Při této teplotě bude maso krásně růžové, tedy medium. Dáme do trouby a pečeme na 115 °C. Pečeme cca 60 minut.
Hotové maso vyndáme z trouby a necháme odpočinout 15 minut zabalené v alobalu. Poté vyndáme z masa teploměr.
Připravíme si dresink. V malé mističce si smícháme 3 lžíce tamari, 1 lžíci citrónové šťávy, 1 lžičku sirupu,1 utřený stroužek česneku, 1 lžíci olivového oleje, 1 lžíci vody, 1 lžíci nasekané bazalky a špetku chilli.
Plátky roastbeefu pokapeme na závěr dresinkem. Podáváme např. s rukolou a rajčátky zakápnutými olivovým olejem a citrónem.