Do hodinky
1 porce
V menším hrnci zahřejte mléko spolu s medem a šafránem dokud z něj nezačne jít pára (díky tomu se šafrán rozvoní a uvolní i svou šafránovou barvu). Jakmile směs vychladne na příjemnou teplotu (pod 50 °C, vyšší by droždí znehodnotila), přidejte nadrobené droždí a lžíci mouky. Směs zamíchejte a počkejte, až vzejde kvásek.
Všechny zbylé ingredience až na jeden bílek dejte do hnětací nádoby, přidejte vzešlý kvásek a vypracujte hladké těsto. Krásně hladké a vypracované těsto nechte vykynout. Já často používám kynutí v parní troubě, ale pokud bude kynout venku, přikryjte mísu utěrkou, potravinářskou fólií a nebo mísu vložte do igelitové tašky.
Předehřejte troubu na 200 °C, horní a spodní ohřev (ti, co mají parní troubu, na program nízká pára 190 °C). Vykynuté těsto dejte na vál a rozdělte ho na 24 kusů. Můžete si i odvážit celé těsto a odvodit váhu na jeden kus, pak si jednotlivé kousky těsta vážit. Vychází to přibližně na 40-45 g na kus.
Každý kousek vyválejte na dlouhý váleček silný přibližně 1-1,5 cm a z něj tvarujte požadované motivy. Tradiční motiv má připomínat provaz na kterém se oběsil Jidáš, asi uhodnete, který tvar to je. Vybrala jsem pro vás ale i různé další vhodné tvary, tak se nechte inspirovat. Děti rády pomohou, jen od těch nejmenších se dá očekávat spíš had, bagr, rostlina nebo další všemožné patvary nepodobající se bochánku.
Stočené tvary odkládejte na plech vyložený pečicím papírem, případně ozdobte hrozinkami a přikryté utěrkou nechte vykynout. Pak je potřete bílkem a vložte do předehřáté trouby. Já je pekla jen 10-11 minut, ale starší trouby které pomaleji vyrovnávají teplotu, mohou jidášky péci až 15 minut.
Švédské st. Lucia se po upečení už nijak nepotírají, ale jidášky můžete potřít rozehřátým medem, do kterého vmícháte máslo. Počítejte s tím, že Jidášky budou mít hezky lesklý, sladký a lepivý povrch. Tak nechám na vás, jestli hned po vyndání z trouby ještě horké pečivo potřete touto teplou máslovo-medovou omáčkou.