0
K pokladně

Vitana MAXI Kmín celý

100 g
Původní cena
31,90 Kč
22,90 Kč 229,00 Kč/kg

Značka: Vitana

Země původu:
Česká republika
Popis produktu

MAXI Kmín celý 100g.

Kmín kořenný (Carum carvi) je jedním z nejstarších koření u nás i ve světě.
Roste planě na lukách, mezích a pastvinách po celé Evropě, severní Africe a přední Asii.
Kmín se používá při pečení, do brambor i k masu. Vhodný je k dochucení polévek, ryb nebo zelí. 

Popis rostliny

Kmín je dvouletá rostlina z čeledi miříkovitých dorůstající až 100 cm. Silice (prchavý olej) obsahuje karvon a limonen. V prvním roce vytváří růžici řapíkatých listů s lístky čárkovitými. Ve druhém roce rozkvétají okolíky drobných květů. Květy jsou bíle zbarvené. Rostlina kvete v květnu a červnu. Plody, dvounažky, mají hnědou barvu a po rozdrcení vydávají silnou kořeněnou vůni. Pěstuje se v půdách bohatých na humus a na slunných místech.

Historie a původ

Kmín pochází z mírného pásma Asie. Semena kmínu byla nalezena v kolových stavbách z mladší doby kamenné ve 3. tisíciletí před naším letopočtem a na několika archeologických nalezištích v Egyptě. Starověká egyptská civilizace používala kmín jako koření k dochucování pokrmů a jako konzervační látku při mumifikaci faraónů. Kmín je zmíněn v Bibli ve Starém i Novém zákoně nejen k dochucení polévek a chleba, ale také jako měna, se kterou se platily desátky kněžím. Kmín nechyběl ani v kuchyních v antickém Řecku a Římě, kde ho velmi často používali jako náhradu za černý pepř, jehož dovoz byl velice složitý a nákladný. V Indii je po několik tisíciletí důležitou ingrediencí pro polévky a další  jídla. Navíc je populárním základem mnoha kořenících směsí. Během středověku byl kmín jedním z nejpoužívanějších a nejoblíbenějších koření. Do Ameriky byl dovezen španělskými a portugalskými kolonisty.

O výrobci:

Historie koření Vitana sahá do poloviny 19. století, kdy byl založen J. C. Hornem vodní mlýn na koření poblíž Varnsdorfu. 

Koření té nejvyšší kvality je dováženo ze všech koutů světa. 

Koření Vitana je rozděleno do tří základních kategorií, které jsou od sebe barevně odlišeny: jednodruhové koření– tmavě zelená, bylinky – světle zelená, kořenicí směsi– oranžová barva. 

Koření je v regále řazeno abecedně, tak abyste ho vždy snadno našli!

 

Skladovací podmínky
Skladujte v suchu.
Název a adresa výrobce
Orkla Foods Česko a Slovensko a.s., MĚLNICKÁ 133, BYŠICE, 277 32
Složení, alergeny a nutriční hodnoty
Složení

Kmín celý.  MŮŽE OBSAHOVAT: Obiloviny obsahující lepek, Sójové boby a výrobky z nich, Celer a výrobky z něj, Hořčice a výrobky z ní, Sezam.

Přestože se maximálně snažíme, aby všechny informace o výrobcích byly aktuální a správné, může dojít z důvodu aktualizace předpisů ke změně složek a dietetických informací. Proto si prosím vždy přečtěte etiketu na výrobku a nespoléhejte se pouze na informace poskytnuté na našich stránkách.

1058126